Pomysł na Roll Player jest prosty – rzucać kolorowymi kośćmi tak długo, aż uda się stworzyć kompletną kartę postaci bohatera. Co wcale nie znaczy, że postać ta będzie w najmniejszym stopniu przypadkowa, bo w Roll Player każdy wynik rzutu można przekuć na swoją korzyść. Na przykład do ustalenia cechy inteligencji barbarzyńcy – uwalniając go od nadmiaru egzystencjalnych rozmyślań sprawiamy, że jego szanse na chwałę i bogactwo zdecydowanie wzrosną. A możliwość zakupu odpowiedniego ekwipunku i dodatkowych cech sprawia, że wachlarz opcji taktycznych  mamy na prawdę szeroki.

Dzięki temu Roll Player to szybka i łatwa do przyswojenia gra, która jednak potrafi być zaskakująca przy każdym kolejnym rzucie, a żeby wygrać, trzeba będzie nie raz podrapać się po głowie.

Zabawę zaczynamy od wybrania  jednej z klasycznych dla fantasy ras (Elf, Krasnolud, Niziołek, Człowiek, Ork i wiele innych!). Następnie losujemy profesję bohatera (kartę Klasy), a także jego unikatową historię oraz charakter.

Wszystkie te elementy będą miały znaczenie w dalszej rozgrywce, a liczba ich kombinacji wpływa wprost na wysoką regrywalność gry.

Dalej wszystko opiera się na rzutach kostkami. Przy ich użyciu wypełniamy 18 pustych miejsc tworzących poszczególne linie 6 Atrybutów – Siły, Zręczności, Kondycji, Inteligencji, Mądrości i Charyzmy. Kości będziecie wielokrotnie zamieniać miejscami i obracać po to, by ich końcowy układ jak najlepiej pasował do wymagań Waszego bohatera (jego rasy, profesji i historii). Z innymi graczami będziemy rywalizować o pierwszeństwo na Rynku, gdzie wydamy swoje złłoto na nabycie dodatkowych cech, naukę zdolności i zakup broni i pancerza.

Zwycięży gracz, którego bohater na koniec gry będzie najpotężniejszy, czyli zdobędzie najwięcej Gwiazdek Reputacji. A jak je zdobywać, dowiecie się czytając dalszą część projektu.

 

Roll Player to przede wszystkim:

1. Doskonała zabawa i mnóstwo kolorowych kości (wszyscy kochają kości!).
2. Klimat klasycznych gier fabularnych, zarówno na papierze, jak i ekranie.
3. Regrywalność. Losowość rzutów jest pozorna, a liczba kombinacji cech i kart sprawia, że jest mnóstwo opcji, które urozmaicają kolejne rozgrywki.
4. Ciekawa mechanika oparta o akcje atrybutów. To całe sedno zabawy. Będziecie musieli planować, przewidywać i uważać na to w jakim miejscu i w jakiej kolejności będziecie układać kolejne kości na Waszych kartach postaci.
5. Proste zasady – do wytłumaczenia w 15 minut.